Krachkyvka V.B./warsztaty + koncert | EtnoKraków/Rozstaje Prolog

wstęp: 30 zł warsztaty, 20 zł koncert, 40 zł warsztaty + koncert

Krachkyvka Village Band to nowy projekt muzyczny, powołany do życia na początku 2019 roku. Skupia się wokół wyludnionej wioski Krachkyvka, znajdującej się w centrum obwodu połtawskiego. Repertuar zespołu składa się głównie z lokalnych piosenek i tańców. W wyniku radzieckiej polityki wobec ukraińskich tradycji muzycznych, większość folkloru muzycznego i tanecznego została utracona. Na szczęście te tradycje zostały zachowane przez starszych śpiewaków właśnie w takich miejscach jak Krachkyvka. Krachkyvka Village Band składa się z etnomuzykologów, tradycyjnych śpiewaków i tancerzy z Kryachkivki, Połtawy, Kijowa i ukraińskiej diaspory (Raleigh, USA). Członkowie zespołu przez cały rok prowadzą obozy letnie z warsztatami i kursy mistrzowskie, oraz organizują festiwale, głównie w Krachkyvce. Zespół jeździ także w trasy po Ukrainie i za granicą, dzieląc się ze światem lokalną muzyką i tradycjami tanecznymi Krachkyvki.
Podstawowy skład zespołu tworzą czterej muzycy-etnomuzykolodzy: Oleh i Oksana But, oraz Jurij i Mariya Fedynskyj. Na pobliskie koncerty, do grupy dołączają Nadiya Rozdabara i Nina Reva, starszyzna wioski. W zespole gościnnie udziela się również Victor Chuprjna, nie tylko jako nauczyciel tańca, ale także w ramach wsparcia technicznego i dźwiękowego.
Nadiya Rozdabara i Nina Reva to liderki grupy „Drevo”, prawdopodobnie najbardziej znanej ze wszystkich ukraińskich zespołów muzyki tradycyjnej. Przez prawie sześćdziesiąt lat grupa koncertowała po Ukrainie i na całym świecie. Niezliczone zespoły wykonują repertuar Drevo. Dziesiątki etnomuzykologów podróżowało do wioski, aby badać ich wyjątkowy śpiew polifoniczny. Obecnie starszyzna Drevo postanowiła ograniczyć swoje podróże za granicę, ze względu na wiek i zdrowie, ale w swej rodzinnej miejscowości stale pracują nad edukacją innych, pomagają w warsztatach i prowadzą zajęcia w szkołach.