StrefaEtno / wielkie wspólne kolędowanie

wstęp: w o l n y

Zapraszamy na - ostatnie w tym roku - otwarte spotkanie z kolędą tradycyjną. W programie (m.in.) opowieści o symbolice kolęd, zakończone wspólnym śpiewaniem przy domowym poczęstunku. Wystąpią m.in. Joanna Słowińska z grupą warsztatową, Sofia Herian z zespołem Вельме Гурт - Velme Ghurt i grupami warsztatowymi oraz DOLA - Zespół Pieśni Bez Tańca.
: : JOANNA SŁOWIŃSKA - jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości; fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji utworów Zygmunta Koniecznego. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze. Prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu - udziela lekcji indywidualnych oraz prowadzi warsztaty grupowe, w tym regularne - w każdą środę w klubie Strefa.
: : SOFIA HERIAN - pochodzi z Ukrainy, jest zawodowym muzykiem (akordeon, harmonia, pianino, gitara, gra również na domrze, bandurze, sopiłce). Jej specjalizacją jest folklor ukraiński. Od 1998 r. prowadzi aktywną działalność w tej dziedzinie – jako folklorysta zajmuje się poszukiwaniem, odtwarzaniem i popularyzacją ukraińskiego folkloru w dziedzinie muzyki, prowadzi badania terenowe na terenie wsi obwodu Wołyńskiego. Jako nauczyciel ma wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jej dorobkiem jest zespół folklorystyczny ''Передзвін'', którego członkowie do dziś kontynuują swoją przygodę z pieśnią ludową, a także zespół pieśni tradycyjnej ''Кросна'', którego była współzałożycielem i kierownikiem. Od 2012r. mieszka na stałe w Krakowie. Postanowiła kontynuować pracę w ramach swojej pasji, dlatego w 2013 roku założyła i prowadzi zespół pieśni ukraińskiej, śpiewanej tradycyjną manierą (znaną w Polsce jako „biały głos”) – "Вельме Гурт". Prowadzi również kilka grup warsztatowych.
: : VELME GHURT ( Вельме Гурт ) - zespół miłośników tradycyjnej kultury ludowej, grupa muzyków i animatorów zakochanych w wiejskich pieśniach i tańcach. Wykonują ukraińskie pieśni tradycyjne, naśladując autentyczne brzmienia, dialekty lokalne i charakterystyczną dla różnych regionów Ukrainy manierę wykonania. Repertuar zespołu stanowią pieśni zarówno obrzędowe jak i liryczne, zebrane podczas własnych badań terenowych po wsiach województwa Wołyńskiego, oraz pochodzące z archiwów muzycznych.
: : DOLA - Zespół Pieśni bez Tańca - grupa zaczęła się formować we wrześniu 2014 roku. Obecnie liczy sobie pięć członkiń. Większość zespołu udzielała się lub wciąż udziela w innych zespołach związanych z muzyką tradycyjną. Dziewczyny połączyła chęć poznawania i wykonywania starych pieśni ludowych - obrzędowych, lirycznych i ballad. Wyszukują w pieśniach motywy wspólne dla różnych części Słowiańszczyzny, interesuje je bogata symbolika zawarta w tych utworach i ciekawe historie w nich przedstawione. Wykonują pieśni z Polski, Ukrainy i Białorusi, jednak nie wahają się zaglądać i w inne części Słowiańszczyzny, gdy jakiś trop je do nich zaprowadzi.