Misteria Paschalia / Tarantella - warsztaty tańców południowowłoskich

wstęp: w o l n y

Misteria Paschalia incontra EtnoKraków/Rozstaje

W niedzielę 28 kwietnia zapraszamy na godzinę 18.00 do klubu Strefa na warsztaty taneczne, których tematem będą dwa tańce tradycyjne południowych Włoch: pizzica (region Apulia) oraz tammurriata (region Kampania). Należą one do rodziny tak zwanej tarantelli, cieszącej się ogromną popularnością. Tańczone są w parach, a ruch tancerzy oraz rytm bębnów (w niektórych przypadkach także i śpiew) są ze sobą splecione nierozerwalnie, tworząc ciągły dialog między muzykami a tańczącymi. Warsztaty poprowadzi Chiara Scarfato, a muzykę zapewni Andrea Tios.

Zaraz po warsztatach na godz. 20.00 zapraszamy na Addhrai, czyli wieczór z tradycyjną muzyką włoską i tańcami południowych Włoch. Grupa Addhrai zagra tarantelle, pizziki, tammuriaty, pieśni z Sycylii, Apulii, Kampanii, Bazylikaty i Lacjum – muzykę do tańca, kołysanki i pieśni o miłości. Mianem tarantelli określa się zarówno lokalne jej odmiany z Kalabrii, Sycylii, Gargano, jak i najpopularniejsze jej formy, jak np. pizzica z Salento. Według powszechnego przekonania „pizzicu“ (ugryzienie) tarantuli wywołuje wahania nastroju, a nawet stan głębokiej depresji, który może zostać uleczony jedynie poprzez taniec.

Osoba ugryziona przez tarantulę tańczy do rytmu tamburynu, wchodząc w ten sposób w uzdrawiający trans. Z Salento pochodzą także wykonywane przez Addhrai piękne pieśni w griko salentino, bardzo starym dialekcie, który przypomina o sięgającej niegdyś tych terenów antycznej Wielkiej Grecji. Bardzo stare korzenie ma również tammurriata, związana z folklorem regionu Kampanii i Neapolu. Ten żywiołowy i zmysłowy taniec opiera się na grze zalotów w rytmie nacchere (kastanietów) i tammorry – bębna, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Repertuar sycylijski będą natomiast reprezentować tarantelle, ale także przejmujące pieśni niezwykłej ludowej śpiewaczki Rosy Balistreri.

Chiara Scarfato (prowadząca warsztaty) - Włoszka, od kilkunastu lat zajmująca się rodzimą muzyką tradycyjną; uczestniczka badań terenowych wśród włoskich muzykantów i tancerzy. Praktykuje i promuje włoską kulturę tradycyjną prowadząc warsztaty taneczne, również: śpiewając i tańcząc w zespole Addhrai.

Andrea Tios (muzyka) - multiinstrumentalista, śpiewak, etnomuzykolog-praktyk, kompozytor, radiowiec. Ma za sobą szereg wypraw terenowych i praktykę śpiewu tradycyjnego zdobywaną u boku mistrzyń śpiewu tradycyjnego, jak (m.in.) Lucilla Galeazzi i Giovanna Marini.


Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Misteria Paschalia

Partnerzy: Rozstaje / Crossroads Association, EtnoKraków/Rozstaje, klub Strefa