Olga Kozieł / warsztaty pieśni Stanisława Brzozowego

StrefaEtno / OLGA KOZIEŁ - WARSZTATY / 26.07 / 18.00 / STREFA / Tomasza 31 / wstęp: 20 zł
zapisy: strefakrakow@rozstaje.pl

partnerzy: Rozstaje / Crossroads AssociationKrakowskie Forum Kultury
__________________

Warsztaty poświęcone pieśniom Stanisława Brzozowego, ale nie zabraknie wprowadzenia do tematu śpiewu tzw. otwartym głosem, prawidłową emisją i artykulacją. Zaczniemy od rozgrzewki, ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń głosowych. Nauka repertuaru będzie częściowo oparta na pracy z nagraniami archiwalnymi. 

Zrealizowano w ramach Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
::::::::::::::::::::::::::::::::::::
27.07 zapraszamy na koncert pieśni wołyńskich
https://www.facebook.com/events/417295828782916/

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy. Absolwentka I St. Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka programu Erasmus w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku rozwija swoje zainteresowania związane z muzyką tradycyjną. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych poświęconych muzyce tradycyjnej (Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie), jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej (Umlaut Festival we Paryżu, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival). Członkini zespołów śpiewaczych (Sekunda Mała, Z Lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny), kapel (Kapela Basi Michalec, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawsko – lubelska orkiestra dęta), projektów muzycznych (kr39, Trzy dźwięki, Gorzkie Żale, Lithaniae, Lumpeks), kuratorka cyklu „koncerty domowe”. 

Stanisław Brzozowy (1901-1980)
Był wybitnym śpiewakiem kurpiowskim posiadającym bogaty repertuar pieśni religijnych i świeckich. Brzozowy za życia nie został doceniony w szerszym kręgu niż lokalna społeczność - nie wystąpił na żadnym przeglądzie, pokazie, ani festiwalu. Sprawował natomiast służbę śpiewaka pogrzebowego, a w Krobi i okolicach był znany ze śpiewania niemal przez cały dzień podczas prac gospodarskich. Kontynuował tradycje muzyczne Kurpiów Zielonych wykonując pieśni swojego ojca Leona - również wybitnego śpiewaka. Przyczynił się do kontynuacji tradycji śpiewaczych przez jego córki. Styl śpiewaczy Stanisława Brzozowego jest unikalny - oprócz elementów stylu śpiewaczego charakterystycznego dla kurpiowskich śpiewaków (używanie rezonatora piersiowego, szeptany przedtakt, użycie glissand, gwarowość z śpiewie), zawiera niepowtarzalne elementy indywidualnego stylu (bogata melizmatyka, apokopa, improwizacja muzyczna, ornamentyka oraz specyficzne zakończenie fraz muzycznych określane przez siebie samego jako "kulasiki"). Tym samym, repertuar śpiewaka stanowi bardzo ciekawy materiał do pracy. 
Olga Kozieł zajmuje się stylem wykonawczym Stanisława Brzozowego i jego córki – Genowefy Lenarcik od kilku lat. Wystąpiła kilkukrotnie przed szerszą publicznością śpiewając ten repertuar (m.in. w Warszawie, Moskwie, Berlinie, Paryżu, Valparaiso), przesłuchuje taśmy archiwalne z nagraniami Brzozowego oraz zapiski z wizyt w domu Brzozowych, prowadzi wywiad z jego córkami zapisując wspomnienia z domu na Kurpiach i dalszych muzycznych losach rodziny Brzozowych. W 2018 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na poszerzenie swoich badań i aktywności muzycznych związanych z kurpiowskim repertuarem.