Teresa Mirga / koncert pieśni romskich

StrefaEtno / TERESA MIRGA - KONCERT / 20.07 / 20.00 / STREFA / Tomasza 31 / wstęp: 20 zł / partnerzy: Rozstaje / Crossroads AssociationKrakowskie Forum Kultury


Na koncert Teresy Mirgi w klubie Strefa złożą się utwory z najnowszych wydawnictw fonograficznych, m.in. pochodzące z płyty 'Khoro' ('Dzban’) oraz nagranego w domu Artystki albumu: 'Mire Gila' ('Moje pieśni’), stanowiącego osobisty zapis emocji odnalezionych w pieśniach z dzieciństwa.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : 


Teresa Mirga - cygańska poetka, pieśniarka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Pochodzi z grupy Bergitka Roma, jednej z czterech grup cygańskich zamieszkujących tereny Polski, która od kilku wieków prowadzi osiadły tryb życia. Obok utworów własnych i melodii Cyganów węgierskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Cyganów zamieszkujących Słowację oraz dawne pieśni Cyganów karpackich w tradycyjnych jak i w zupełnie nowych opracowaniach. Artystka ma na swoim koncie kilka płyt, nagrania dla Polskiego Radia.