Mazurkowy Freestyle /warsztaty Piotra Zgorzelskiego

wstęp: 80-100 zł

ZAPISY: KONTAKT: ojciec.pio4@gmail.com

warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest zgłoszenie mailowe (w temacie Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego) i wniesienie opłaty w formie przelewu do czwartku 18 października.

Wpłaty na konto nr konta :
65 1240 1053 1111 0010 2755 1434
w tytule: "OBJAZDOWA AKADEMIA TAŃCA TRADYCYJNEGO - Kraków + imię i nazwisko"

 

Podstawą naszego warsztatu będą polskie tańce tradycyjne o rytmach mazurkowych w nowej, współczesnej interpretacji. 
Na początku nauczymy się tradycyjnych kroków wiejskich mazurków, oberków oraz wiejskiego stylu tańca. Następnie rozwiniemy nasze umiejętności w zakresie płynnego tańczenia w parze, stosowania ozdobników i manier wykonawczych wziętych od poszczególnych wiejskich tancerzy-mistrzów, zwłaszcza z centralnej i południowo wschodniej Polski (Mazowsze, Radomskie, Kieleckie, Lubelskie). Na tej bazie zaczniemy improwizować i rozwijać poznane formy wzbogacając je o formy i ozdobniki taneczne zaczerpnięte z innych niż polska tradycji tanecznych wzbogacając tym samym nasze mazurki i oberki.
Tak jak zmienia się język, którym posługujemy się na co dzień, tak zmieniać się i rozwijać się będzie nasz taniec, który choć w duchu i stylu dawnych tańców będzie „gadać” we współczesny sposób. 
Taniec jest żywą materią i podobnie jak 100 czy 200 lat temu w sposób naturalny ulega ciągłym zmianom, rozwija się, choć proces ten współcześnie jest o wiele szybszy niż dawniej. Poprzez zapożyczenia i twórczą inwencję tradycyjne tańce i muzyka ulegają naturalnej metamorfozie. 
Taki właśnie sposób tańczenia Mazurków i Oberków zaczyna pojawiać się coraz częściej na miejsko-wiejskich potańcówkach w całej Polsce, wzbogacając nasze rodzime formy choreotechniczne o nowe ozdobniki i formy stylistyczne. Tym samym rozpoczyna się proces powolnego powstawania nowego stylu wykonawczego, który odpowiada naszej współczesnej percepcji. 
Zatem podsumowując podczas moich warsztatów nauczycie się spontaniczności w tańcu, improwizowania, tańczenia w parze, współdziałania w grupie oraz używania różnego rodzaju ozdobników zarówno rodzimych jak i zapożyczonych z innych kręgów kulturowych, przy jednoczesnym zachowaniu dawnych charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych obecnych w naszych rodzimych mazurkach czy oberkach.
Zapraszam do wspólnych pląsów! 

W przerwach zobaczycie ciekawe materiały wideo.

PROWADZĄCY: Piotr i Bogumiła Zgorzelscy 
DLA KOGO: początkujący i średnio zaawansowani
KIEDY: 20 (sobota godz. 14.00 - 18.00) oraz 21 października (niedziela 10.30 - 14.30)
MIEJSCE: klub Strefa / ul. Św. Tomasza 31, 31-051 Kraków
KOSZT: 80 zł od osoby do 12 października. Po 12 października 100 zł

PIOTR ZGORZELSKI - etnolog, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes.
Współpracował przez wiele lat jako aktor z off-owym teatrem „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim.
Wraz z kapelą Janusz Prusinowski Kompania koncertował i prowadził warsztaty w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center).