Kapela Maliszów
25.02

Kapela Maliszów:
Jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie: na skrzypcach, basach i bębnie – w sposób archaiczny, ale z ogromną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie dawnych melodii. Nagrana w studio Polskiego Radia płyta „Mazurki niepojęte” w pełni ukazuje bogactwo i oryginalność propozycji kapeli. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje.
Warto wspomnieć, że skrzypce oraz baraban, na których grają muzycy kapeli, to instrumenty rodzinne, które zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza, Józefie. Przekazał on również synowi podstawy gry na wielu instrumentach, jakie otaczały go w domu rodzinnym. Kapela zajmuje się również budową instrumentów. W pracowni Jana powstają takie instrumenty jak skrzypce, basy, lira korbowa, nyckelharpa, fujarki i wiele innych.

Grupa nominowana była do nagród Songlines Music Awards 2015 w kategorii "Best Group", zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. III Nagrody w konkursie ,,Folkowy Fonogram Roku 2015'' za płytę ,,Mazurki Niepojęte'', I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe (2014), II miejsca na Festiwalu Nowa Tradycja (2014) oraz "Złoty Gęśle" dla Kacpra Malisza (2014), III miejsce dla Jana Malisza w kategorii multiinstrumentalista na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu.
Zespół jest również laureatem festiwalu Stara Tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki świata w Warszawie (I miejsce oraz nagroda publiczności), Festiwalu Śpiewaków i Kapel w Kazimierzu (I miejsce), Festiwalu Folkloru Karpat w Trzcinicy (Nagroda Główna - Karpacki Grajek). Nagrodę specjalną za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry zdobył Kacper Malisz na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.
Kapela koncertowała w Malezji na Rainforest Music Festival, w Wielkiej Brytanii na WOMAD Festival na scenie radia BBC3, w Niemczech Rudolstadt Festival, w Radio WDR 3 w Kolonii, w Bonn, w Offenburgu, oraz w Beligii na Gooikkoorts Festival, na Festiwalu EthnoPort 2015, EtnoKraków/Rozstaje 2015 oraz na festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2014. Ponadto Kapela zagrała w Pałacu Prezydenckim z okazji Koncertu Nadzwyczajnego poświęconemu Oskarowi Kolbergowi,
 
Jan Malisz - skrzypce, basy, lira korbowa, akordeon, śpiew
Kacper Malisz - pierwsze skrzypce, basy, nyckelharpa
Zuzanna Malisz - śpiew, basy, bęben