Za sprawą pierwszej, debiutanckiej płyty pt. Introducing z 2013 roku, zespół NSI Quartet w sposób mocny i zdecydowany zaznaczył swą obecność na polskiej scenie jazzowej. Krytycy i znawcy gatunku jednogłośnie okrzyknęli to nagranie „Jazzowym Debiutem Roku”, a o zespole entuzjastycznie wypowiadali się wówczas między innymi Kenny Garret, Walter Smith III, John Betch, Darek Oleszkiewicz i Piotr Wojtasik. 
Drugi album – The Look of Cobra, stanowi rozwinięcie i dopełnienie wypracowanych wcześniej koncepcji artystycznych. Tym razem muzycy postanowili rozszerzyć formułę jazzowego, akustycznego kwartetu bez fortepianu i do nagrania części utworów zaprosili niezwykłego gościa – Dominika Wanię, znakomitego, utytułowanego pianistę, o wielkiej erudycji i nieskrępowanej wyobraźni. W muzyce NSI Quartet odnajdziemy szeroki wachlarz muzycznych inspiracji: od klasycznego jazzu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, przez muzykę Ameryki Łacińskiej, wpływy pochodzące ze współczesnej muzyki tanecznej, aż po improwizowane dialogi z pogranicza muzyki etnicznej i awangardy. Jak mówią o sobie sami: „To, co słychać w naszej muzyce, to inspiracje ubrane we własne przemyślenia i własny język”. Energiczne, mocne granie, pełne improwizacyjnej swobody i wzajemnej interakcji, choć nie pozbawione chwil pozwalających złapać oddech i znaleźć zapomnienie w urzekających, nastrojowych melodiach, to bez wątpienia najbardziej charakterystyczne cechy stylu NSI Quartet. Jest to muzyka pełna niespotykanych barw i odcieni. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

Zespół został doceniony w następujących konkursach jazzowych, wygrywając: 36. Jazz Juniors (2012), V Azoty Tarnów International Jazz Contest (2012), 39. Klucz Do Kariery w ramach Gorzów Jazz Celebrations (2013) oraz 50. Jubileuszową Edycję Konkursu na Indywidualność Jazzową „Jazz Nad Odrą” (2014). Muzycy wystąpili również na znaczących festiwalach, m.in.: Bielska Zadymka Jazzowa (2013), Młyn Jazz Festiwal (2013), 6th Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów (2013), Jazz Juniors (2013), Gorzów Jazz Celebrations (2014), Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami (2014), Hanza Jazz Festiwal (2014), Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie (2015), Letni Festiwal Jazzowy w Krakowie (2015), Festiwal Strefa Ciszy (2015), Festiwal Jazz w Ruinach (2015), Festiwal JAZZtochowa (2015), Jazz Nad Odrą (2015).

NSI Quartet tworzą:

Cyprian Baszyński – trąbka
Bartłomiej Prucnal – saksofony
Maciej Adamczak – kontrabas Dawid Fortuna – perkusja

NSI Quartet feat. Dominik Wania

30 pln