Jacques Kuba Séguin & Mateusz Pałka trio

Jacques Kuba Séguin & Mateusz Pałka Trio (CAN/PL)

Do uczestnictwa w Summer Tour Litania Projekt, trębacz Jacques Kuba Séguin zaprosił Mateusza Pałkę i jego Trio . Séguin jako kompozytor i aranżer, oddaje w ręce słuchaczy utwory pełne wrażliwości i silnych muzycznych uniesień. Stwarza w nich pejzaż dźwiękowy który przeplata wrażliwość z napięciem i siłą, inspiracje jazzem europejskim z muzyką klasyczną. W pół drogi między improwizacją jazzową a zapisem klasycznej pięciolinii, płyta ta jest rodzajem muzycznego fresku zabarwionego melancholią.
Spektakl formacji Litania Projekt przy akompaniamencie klasycznego kwartetu smyczkowego przedstawiony publiczności w ramach FIJM w roku 2014 w sali Astral w Montrealu otrzymał nominację do nagrody Prix Opus 2015 (Quebek, Kanada) w kategorii Najlepszy koncert muzyki jazzowej roku - world music. Po trasie koncertowej w Polsce w 2014 i po występach w Niemczech i w Chinach w 2015 roku, Litania Projekt uczestniczł w edycji JAZZAHEAD w Bremie (Niemcy), jak również odbył latem trasę koncertową na festiwalach jazzowych Kanady.

Mateusz Pałka Trio ma zdolność pobudzać, inspirować i przenieść ludzi w charyzmatyczny słowiański trans. Z tym przekonaniem nadchodzi nowy, debiutancki album najnowszego projektu polskiego pianisty Mateusza Pałki, który nosi tytuł ‘’Sansa”. Nazwa ma wiele emocjonalnych znaczeń, jest to opowieść o istocie ludzkiej, o długim procesie poznawania siebie , o potrzebie miłości i pokoju na świecie, o szacunku dla dźwięku. Sansa to także imię i charakter kobiety, która widzi radość w małych rzeczach. 
Grupa została założona w 2016 roku w Krakowie. Zespół tworzą trzej niezwykle kreatywni, nagradzani na wielu festiwalach międzynarodowych muzycy: Mateusz Pałka – fortepian, Piotr Południak – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja . Laureaci II nagrody 40 jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Juniors w Krakowie. Spotkanie tych trzech muzycznych wizji zaowocowało stałą współpracą. Muzyka grana przez grupę jest inspirowana folklorem europejskim, jazzem oraz muzyką klasyczną; to mieszanina własnych kompozycji i kolektywnej improwizacji. Muzycy indywidualnie koncertują w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Azji. Jacques Séguin – trąbka
Mateusz Pałka – fortepian
Piotr Południa – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja